Do grup przedszkolnych oraz klas szkolnych dołącza coraz więcej dzieci narodowości ukraińskiej. Aby wesprzeć dzieci i dorosłych w procesie adaptacji powstał właśnie ten ebook. To historia jeżyka, który spotyka w grupie nowego kolegę z innego lasu. Zwierzątka początkowo nie mogą się porozumieć ze względu na barierę językową, jednak otwartość i ciekawość Janka stają się początkiem pięknej przyjaźni. Zawiera on dwie bajki:

1.Bajkę dla dzieci mówiących po polsku, należących do grup lub klas, do których będą dołączać lub dołączyli już nowi koledzy i koleżanki z Ukrainy. Bajka jest dostępna w formie ebooka lub jako słuchowisko. Celem bajki jest rozwijanie empatii, otwartości na różnorodność oraz doskonalenie postawy prospołecznej. Bajka może być punktem wyjścia podczas rozmowy rodzica z dzieckiem w domu lub rozmowy służyć jako materiał dydaktyczny dla nauczyciela podczas zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne w przedszkolu.

2. Bajkę terapeutyczną po ukraińsku dla dzieci, które adaptują się do oddziałów polskojęzycznych (w języku ukraińskim. Opowiada o misiu, który nieoczekiwanie musiał opuścić z mamą swój dom i stoi przed wyzwaniem adaptacji do nowego środowiska, w którym początkowo trudno jest mu porozumieć się z kolegami. Bajka może być wsparciem dla dzieci narodowości ukraińskiej w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, które musiały z dnia na dzień opuścić swój dom i właśnie adaptują się w nowej
grupie przedszkolnej lub klasie szkolnej.

Dostępna również jako ebook i słuchowisko. Linki dostępne poniżej

Bajki powstały dzięki współpracy z Akademią Przyszłości. Autorką pięknych ilustracji jest Anna Piaszczyńska.