Czasy są trudne. Przyszło nam mierzyć się z wyzwaniem, na które nikt nie był przygotowany. Mimo trudności, jakich doświadczamy buduje mnie nasza solidarność i chęć wzajemnego wsparcia. Powstają oddolne inicjatywy, ludzie łączą się w grupy, żeby sobie pomóc.

Dzisiaj przygotowałam dla Was wpis miejsc, w których możecie szukać bezpłatnego wsparcia psychologicznego.

Podstawowe miejsce, gdzie możecie się skierować to strona internetowa Psychologowie dla Społeczeństwa. Zrzesza psychologów i psychoterapeutów gotowych udzielać pomocy psychologicznej zdalnie (telefonicznie/przez komunikatory).  W pierwszym rzędzie wspierają głównie pracowników służby zdrowia, osoby objęte kwarantanną i tych, którzy potrzebują natychmiastowej pomocy psychologicznej oraz osoby przeżywające załamania psychiczne z powodu kłopotów dotyczących sytuacji materialnej i Seniorów. O szczegółach oraz możliwości kontaktu z poszczególnymi specjalistami znajdziecie na stronie.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – uruchomiła bezpłatny telefon z dyżurami dla rodziców i profesjonalistów, którzy mierzą się z frustracją, bezsilnością i potrzebują wsparcia w czasie pandemii. Nr tel to: 800 100 100. Grafik i więcej informacji możecie znaleźć pod tym adresem.

Bliskie Miejsce – udziela bezpłatnych konsultacji dla lekarzy, personelu medycznego, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych. Polecam te psycholożki z całego serca. Musicie wejść w „umów się na wizyt” i tam po przejściu do rezerwacji będzie do wybrania bezpłatna konsultacja dla osób zw. ze służbą zdrowia. Więcej info na tej stronie.

Centrum Terapii Promitis – terapeuci pełnią bezpłatne dyżury telefoniczne dla rodziców dzieci z autyzmem (pon-pt 9-16). Tel to: 570 601 196. Więcej znajdziecie na ich facebooku.

Linia wsparcia Fundacji ITAKA – pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. W obecnym grafiku rozpisane są dyżury psychiatry, prawnika i pracownika socjalnego. Więceuj info tutaj.

Szlachetna Paczka – uruchomiła telefon dla seniorów, który obsługują psychologowie i terapeuci. Nr to: 12 333 70 88. Więcej info na tej stronie. Ale ze względu na to, że większość seniorów nie korzysta z internetu zdaję się bardziej na to, że wywiesicie raczej kartki na Waszych klatkach schodowych. Na stronie macie do pobrania darmowy plakat, można też napisać.

Dodatkowo jeśli jeszcze nie znacie grupy „Widzialna ręka/ Visible Hand” na facebooku to gromadzi wszystkich tych, którzy chcą pomóc lub potrzebują pomocy w zw. z sytuacją kwarantanny/pandemii.

A „Czytam i czuję” – psycholog i terapeutka zrobiła dla Was przydatny wpis o publikacjach psychologów pomocnych w czasach koronawirusa. Znajdziecie ją w tym miejscu. Znajdziecie tam też fajne karty pracy jej autorstwa do pobrania dla przedszkolaków. Link do kart pracy tu.

Jest z pewnością dużo więcej inicjatyw psychologów. Gdybyście znaleźli coś godnego polecenia możecie dać znać w komentarzu poniżej.

Zdjęcie: Hannah Busing – unsplash.com