Dużo rodziców na początku pandemii pytało mnie o to, jak rozmawiać z dzieciakami o obecnej sytuacji. Obostrzenia, zalecenia sanitarne, czy zdalna praca rodziców w domu, podczas której muszą równocześnie dzielić czas pomiędzy obowiązki zawodowe a opiekę nad dziećmi mogą być niezrozumiałe dla części przedszkolaków.

W odpowiedzi na te pytania powstały narzędzia wspierające dla rodziców i opiekunów – bajki terapeutyczne. Być może czytaliście już darmowe ebooki, ale od dziś możecie korzystać z nich również w nowej odsłonie – jako słuchowiska na YT.

O czym są bajki?

Bajka o NudziMiSiu – może być pomocna dla dzieci przebywających na kwarantannie lub dla dzieci rodziców pracujących zdalnie. Pomaga w humorystyczny sposób odczarować z dziećmi emocję, jaką jest nuda i pomóc w kreatywnej zabawie. Bajka w formie ebooka dostępna tutaj.

Bajka „Powrót do Przedszkola” – została stworzona dla bardziej wrażliwych dzieciaków, które mogą potrzebować dodatkowego wsparcia w powrocie do przedszkola po dłuższej przerwie (kwarantannie, chorobie, izolacji) lub dla dzieci, które miewały wcześniej trudności w re-adaptacji. Bajka w formie pdf dostępna tu.

Bajka „Pan Krokodyl i Powrót do przedszkola” – bajka ma celu pomóc przygotować dziecko na powrót do przedszkola, w którym obowiązują nowe zasady w związku z zaleceniami sanitarnymi i odpowiedzieć na trudne pytania np: Dlaczego nie mogę wziąć do przedszkola swojej zabawki? Czy mogę przytulić się do swojej Pani? Jak bawić się z innymi dziećmi? Bajkę w formie ebooka znajdziecie tutaj.

To wszystko jest możliwe, dzięki ogromnemu wsparciu i cudownej współpracy z Polskim Centrum Zdrowia Publicznego w Londynie, Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie w Londynie (PUNO) oraz Ambasadzie RP w Londynie w ramach projektu CoronaHelpline.eu Londyn 2020.

Dodatkową niespodzianką jest to, że bajki na kanale coronahelpline na YT można odsłuchać również w języku angielskim, żeby dotarły do większej ilości dzieci.

Dajcie znać jak Waszym dzieciakom podobają się bajki w nowej odsłonie 🙂

P.S. Pamiętajcie proszę, że żadna pisana przeze mnie bajka nie jest wyczerpaniem tematu opieki nad dziecięcymi emocjami w izolacji. To tylko narzędzie, które ma na celu pomóc Ci oswoić sytuację z dzieckiem i wesprzeć. Obserwujcie proszę bacznie Wasze przedszkolakaki i bądźcie uważni na ich zachowania i reakcje, pod którymi mogą kryć się różne emocje.