Bajkoterapia to metoda terapeutyczna, która coraz bardziej zyskuje na popularności. Odpowiednio dobrane bajki, czytane przez ukochanego rodzica czy ulubionego opiekuna, często pomagają dzieciom w wielu trudnych sytuacjach. Bajkoterapia szczególnie polecana jest dla młodszych dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym. Dziś kilka słów o korzyściach, jakie może dać dziecku wspólna lektura książeczki oraz o tym, jak dobierać bajki.

Jak dobrać bajkę?

Zanim wspólnie sięgniecie po lekturę warto chwilę pochylić się nad tym, jak dobrać książeczkę dla dziecka. Rozważając wybór zwróć uwagę na to, jakim językiem pisana jest bajka. Zbyt dużo treści może przykryć terapeutyczny przekaz bajki i utrudnić dziecku przyswojenie tego, co najważniejsze. Warto przyjrzeć się też jej bohaterowi. Powinien być podobno do Twojego malucha, ale równocześnie nieznacznie różnić się. Chodzi o to, żeby dziecko poczuło, że jest mu do niego blisko, ale nie utożsamiało się zbytnio, bo może to utrudnić przyjęcie przekazu. Zanim rozpoczniesz lekturę zwróć też uwagę na treść bajki. Niestety niektóre pozycje wciąż zawierają mało wspierające dla dzieci zwroty („Trzeba być zawsze dzielnym”, „Nie ma co płakać”). Jeśli czujesz, że któryś ze zwrotów nie będzie służył Twojemu maluchowi, możesz zmienić treść części bajki w trakcie wspólnej lektury.

Jak działają bajki terapeutyczne?

Bajkoterapia pomaga normalizować trudne i często niechciane emocje. Pokazanie dziecku, że emocje takie jak złość, strach, czy smutek są czymś normalnym i towarzyszą nie tylko jemu to pierwszy krok na drodze do poradzenia sobie z trudnością. Dziecko, dzięki lekturze może dostrzec, że problemy takie, jak jego zdarzają się każdemu.

Dodatkowo czytanie bajek nie wymusza na dziecku mówienia o swoich trudnościach wprost. Identyfikacja z bohaterem pozwala zrobić to w prosty i nieobciążający dla dziecka sposób i oswaja z emocjami krok po kroczku, we własnym tempie. Dzieci nie zawsze są gotowe na otwartą rozmowę o swoich trudnościach czy problemach, co nie oznacza, że nie potrzebują wsparcia.

Oprócz normalizowania nieprzyjemnych emocji dziecko dzięki lekturze książeczki może uczyć się również, jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Bohaterowie w bajce doświadczają trudności, ale są w stanie je pokonać, co oswaja małego czytelnika ze skutecznymi sposobami radzenia sobie. Dziecko dostaje przekaz: „Inni sobie radzą, więc ja też mogę”.

Na koniec pamiętaj też, że bajka to tylko narzędzie wspierające. Sama lektura nie oznacza, że dziecko pozbędzie się trudności. Identyfikacja z bohaterem ma mu tylko pomóc lepiej rozumieć swoje uczucia, dać ukojenie i podpowiedzieć rozwiązanie. Najważniejsza w radzeniu sobie z trudnymi emocjami u dzieci jest oczywiście rozumiejąca i wspierająca postawa rodzica czy opiekuna.

To, co? Sięgacie dziś razem po bajkę? 🙂

Bajki wspierające w radzeniu sobie z różnymi trudnościami znajdziesz m.in. tutaj.

fot. Mael Balland, unsplash.com