Bajkoterapia to metoda terapeutyczna, która coraz bardziej zyskuje na popularności. Szczególnie polecana jest dla młodszych dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym. Dziś kilka słów o korzyściach, jakie może dać dziecku wspólna lektura książeczki.

Trudności się zdarzają… każdemu

Bajkoterapia pomaga normalizować trudne emocje. Pokazuje, że są czymś normalnym. Identyfikacja z bohaterem może pomóc lepiej rozumieć swoje uczucia i dać ukojenie, że nie tylko dziecku towarzyszą trudne emocje.

Moc ukryta w słowach

Dzieci nie zawsze są gotowe na otwartą rozmowę o swoich trudnościach czy problemach, co nie oznacza, że nie potrzebują wsparcia. Bajkoterapia nie wymusza na dziecku mówienia o swoich trudnościach wprost. Pozwala za to na powolne oswajanie z emocjami krok po kroczku, we własnym tempie.

Inni sobie radzą, więc ja też mogę.

Bohaterowie w bajce doświadczają trudności, ale są w stanie je pokonać, co oswaja małego czytelnika ze skutecznymi sposobami radzenia sobie.

Jak dobrać bajkę?

Zanim wspólnie sięgniecie po lekturę warto chwilę pochylić się nad tym, jak dobrać książeczkę dla dziecka.

Rozważając to, jaką wybrać zwróć uwagę na to, jakim językiem pisana jest książeczka. Zbyt dużo treści może przykryć terapeutyczny przekaz bajki i utrudnić dziecku przyswojenie tego, co najważniejsze.

Zwróć też uwagę na bohatera bajki. Powinien być podobno do Twojego malucha, ale równocześnie nieznacznie różnić się. Chodzi o to, żeby dziecko poczuło, że jest mu do niego blisko, ale nie utożsamiało się zbytnio, bo może to utrudnić przyjęcie przekazu.

Pamiętaj też, że bajka to tylko narzędzie wspierające. Sama lektura nie oznacza, że dziecko pozbędzie się trudności. Identyfikacja z bohaterem ma mu tylko pomóc lepiej rozumieć swoje uczucia, dać ukojenie i podpowiedzieć rozwiązanie.

Najważniejsza w radzeniu sobie z trudnymi emocjami u dzieci jest oczywiście rozumiejąca i wspierająca postawa rodzica czy opiekuna.

To, co? Sięgacie dziś razem po bajkę? 🙂

fot. Mael Balland, unsplash.com