Co jest „w normie” a co już nie? To jedno z pytań, które budzi największe wątpliwości i często skłania do wizyty z dzieckiem u psychologa. Rozwój dziecka to czas ciągłych zmian, gdzie okresy względnej równowagi przeplatają się z czasem silnych kryzysów, których celem jest ponowna integracja i przejście na nowy etap rozwojowy.

Dlatego dziś przygotowałam dla Was krótki tabele nt. lęków, które są rozwojowe i charakterystyczne dla danego wieku w okresie przedszkolnym. Wiedza nt. prawidłowości rozwojowych może pomóc rodzicom, którzy niepokoją się o to, czy rozwój ich przedszkolaka przebiega prawidłowo.

Lęki, o których przeczytasz poniżej są normą charakterystyczną dla danego etapu rozwoju i zazwyczaj tracą na sile, a następnie mijają wraz z wiekiem, jednak możesz na bieżąco wspierać swojego malucha, żeby było mu łatwiej. Więcej o wsparciu w radzeniu sobie z lękiem znajdziesz tu.

Jakie lęki towarzyszą dzieciom na poszczególnych etapach rozwojowych?

P.S. Przez chwilę było tu spokojniej, bo przyznam, że obowiązki zawodowe mocno wzięły górę. Ale jestem z powrotem i planuję publikować dla Was już regularnie.

Zdjęcie: Daiga Ellaby – unsplash.com